Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Kabina prysznicowa 120x90 - czy duża kabina to duży kłopot?

Nie oszukujmy się. Zdecydowana większość z nas marzy o dużej kabinie prysznicowej lub wannie. Opcją hydromasażu też nie pogardzimy. Jednak duża kabina prysznicowa – nawet jeśli mamy na nią miejsce w łazience – jawi się nam jako duży kłopot, którego każdy z nas woli uniknąć. Dlaczego tak jest? I czy duża kabina prysznicowa to naprawdę duży kłopot? W dzisiejszym artykule postaram się obalić najbardziej popularne mity na temat dużych kabin prysznicowych.

Kabiny prysznicowe o niestandardowych rozmiarach to rozwiązanie, które ma nam ułatwić funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni w łazience, a nie na odwrót. Mimo to wielu inwestorów wciąż sięga po klasyczne rozwiązania, nawet jeśli nie do końca komponują się one w aranżowanej przestrzeni. Dlaczego?

Dlaczego boimy się dużych kabin prysznicowych?

kabina prysznicowa 120x90

Nim spróbujemy sobie odpowiedzieć na to pytanie, zastanówmy się o jakich kabinach prysznicowych w ogóle rozmawiamy. Najmniejsza kabina prysznicowa w naszej ofercie ma wymiar 80x80 cm, największa natomiast to kabina prysznicowa 120x90. Na zamówienie klienta wykonujemy również kabiny na wymiar – częściej te mniejsze niż te większe, choć zdarza się, że klienci są zainteresowani formą zabudowy większej wnęki kąpielowej. Wówczas proponujemy rozwiązania integrujące zastaną architekturę pomieszczenia (ściany wnękowe) z przeszkleniami, które osłaniają resztę łazienki przed zachlapaniem.

Skoro już zdefiniowaliśmy pojęcie dużej kabiny prysznicowej, przynajmniej tak mniej więcej – rozmiar, który nam wydaje się całkiem słuszny, dla kogoś innego może okazać się całkiem zwyczajny. Ale nie o tym miało być... Skoro już wiemy, co rozumiemy przez pojęcie duża kabina prysznicowa, zastanówmy się, dlaczego tak wielu inwestorów boi się dużych kabin prysznicowych. Powodów jest co najmniej kilka:

WYSOKA CENA

Zdrowy rozsądek każe sądzić, że większa kabina prysznicowa musi odpowiednio więcej kosztować, i faktycznie tak jest. To znaczy, większa kabina jest droższa, ale nie są to dużo wyższe kwoty. Paradoksalnie elementy, które w większości systemów kabin prysznicowych są najdroższe pozostają identyczne w małych i dużych kabinach. Droższy jest naturalnie materiał, gdyż do wykonania większej kabiny potrzeba go więcej, choć i to nie zawsze przekłada się na wzrost kosztów. Czasami zabudowa wnęki okazuje się konstrukcyjnie tak łatwa w wykonaniu, że cena wykonania i montażu kompensuje konieczność zakupu większej ilości materiału.

PROBLEMATYCZNY MONTAŻ

Z doświadczeń ekip montujących kabiny prysznicowe wynika, że największym problemem w przypadku montażu dużej kabiny jest wniesienie poszczególnych elementów konstrukcyjnych przez wąski korytarz. Poza tym sam montaż niejednokrotnie jest o wiele łatwiejszy niż w przypadku niewielkiej kabiny, w której – cytując monterów – nie ma się gdzie ruszyć.

Innym czynnikiem newralgicznym, który budzi niepokój wielu inwestorów jest dobór odpowiednich systemów montażowych, które utrzymają ciężar dużych przeszklonych ścian. Obawa o systemy montażowe jest całkowicie zbędna. Dostępne na rynku rozwiązania idealnie radzą sobie nie tylko z dużymi kabinami prysznicowymi, ale wręcz całymi ściankami działowymi. Nie należy się więc obawiać o stabilność i trwałość konstrukcji, chyba że nasze wątpliwości budzi jakość samego montażu.

MARNOTRAWSTWO PRZESTRZENI

Choć może się to wydawać zaskakujące, również właściciele dużych pokoi kąpielowych boją się przysłowiowego „zagracania” przestrzeni i niechętnie decydują się na montaż dużych kabin prysznicowych – wyjątkami są tu szczęśliwi posiadacze łazienek z wnękami prysznicowymi lub miejscem, w którym taką wnękę można zaaranżować. Kabina prysznicowa lub wanna z kabiną prysznicową to podstawowy element wyposażenia każdej łazienki, który – jak żaden inny – stanowi o jej funkcjonalności i użyteczności. Jeśli w ramach oszczędzania miejsca zdecydujemy się na małą i ciasną kabinę prysznicową, prędzej czy później i tak dojdziemy do wniosku, że nasza łazienka jest mała. Jeśli natomiast zdecydujemy się zainstalować większą kabinę prysznicową – nie musi to być od razu kabina 100x100 lub 120x90 – mimo, iż fizycznie stracimy nieco przestrzeni w pomieszczeniu, sama łazienka będzie nam się wydawała bardziej wygodna, a przez to większa.

KŁOPOTLIWE SPRZĄTANIE

Nikt nie przepada za szorowaniem kabiny prysznicowej. Szczególnie uciążliwe są aluminiowe profile montażowe, na których osadza się kamień z wody i zbiera osad z mydła. Jakby same profile nie były wystarczająco kłopotliwe, ich producenci z jakiegoś powodu upodobali sobie ich gięcie oraz frezowanie, w wyniku czego mamy jeszcze więcej jeszcze bardziej trudnodostępnych powierzchni do wyszorowania. Kolejny problem to oczywiście szklane ściany. Na szkle osadza się kamień z wody, który tworzy nieestetyczne zacieki, a często również osad z mydła. Nic więc dziwnego, że czyszczenie prysznica nie należy do naszych ulubionych czynności. Mogłoby się wydawać, ze duża kabina prysznicowa to odpowiednio do rozmiaru dwa, a nawet trzy razy więcej pracy. Tymczasem w rzeczywistości najgorsze prace porządkowe wykonujemy niezależnie od rozmiaru kabiny i na ogół zajmują nam one tyle samo czasu. Dodatkowo przy większej kabinie możemy się pożegnać z ciasnymi kątkami, półeczkami i zakamarkami, do których z trudnością docierała szmata z detergentem. Jednym słowem, większa kabina prysznicowa jest łatwiejsza do utrzymania w czystości niż jej mniejszy odpowiednik.

Mamy nadzieje, że powyższe argumenty dały Państwu do myślenia i przed wyborem nowej kabiny prysznicowej rozważycie Państwo możliwość wymiany starego prysznica na większy.