Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Warszawa – historia pewnej kabiny prysznicowej na Pradze

Warszawska Praga to miejsce, w którym historia przeplata się z nowoczesnością, a w sąsiedztwie przedwojennych kamienicy powstają nowe inwestycje o przeznaczeniu mieszkaniowym i komercyjnym. Specyficzny charakter dzielnicy wraz z przestronnymi wnętrzami, jakie oferują stare kamienice oraz luksusowe apartamenty sprzyja sięganiu po niecodzienne rozwiązania w dziedzinie aranżacji wnętrz. Taka właśnie jest pewna kabina prysznicowa, którą mieliśmy przyjemność współtworzyć.

Pokoje kąpielowe w przedwojennych kamienicach

historia pewnej kabiny

Kabina prysznicowa, którą wykonaliśmy na zamówienie Izy i Janka została zaprojektowana na potrzeby przestronnej łazienki z oknem, którą z powodzeniem moglibyśmy porównać do dużego pokoju kąpielowego, jakie nierzadko można jeszcze spotkać w starych kamienicach. Owszem, łazienka Izy i Janka jest duża i przestronna, niestety przy tym wszystkim zaskakująco nieustawna. Problemy stwarzają drzwi oraz wspomniane okno, którego usytuowanie utrudnia aranżację wnętrza. Ostatecznie, ze względów funkcjonalnych zdecydowaliśmy się na prysznic narożny i kabinę bez brodzika.

Nasze propozycje

Kabiny prysznicowe to nasza specjalność. Nasi projektanci w szczególności lubują się w zleceniach nietypowych, przy realizacji których mogą się popisać kreatywnością. Po obejrzeniu łazienki Izy i Janka oraz wykonaniu dokładnych pomiarów zaproponowaliśmy klika rozwiązań, które doprowadziły nas do kabiny narożnej. Ale zacznijmy od początku…

Pierwsza myśl: kabina wolnostojąca

Ten projekt właściwie nigdy nie ujrzał światła dziennego. Powodem była wspomniana powyżej nieustawność łazienki, z powodu której „oderwanie” kabiny od ściany było praktycznie niemożliwe. To uświadomiło nam, że funkcjonalne urządzenie tej konkretnej łazienki wymagać będzie bardziej standardowych rozwiązań. Już myśleliśmy o klasycznej kabinie narożnej półokrągłej z brodzikiem, kiedy w ręce wpadły nam wcześniejsze projekty kabin na wymiar, które posłużyły nam do stworzenia wyjątkowej propozycji – połączenia funkcjonalności z luksusem, na osiągnięcie czego pozwoli duża i przestronna kabina bez brodzika o niestandardowym kształcie.

Ostateczny projekt

Decyzja o „przyklejeniu” kabiny do ściany zainspirowała nas do jak najbardziej efektywnego zagospodarowania wnęki, którą Iza początkowo chciała przeznaczyć pod zabudowę – miały się tam znaleźć szafki z dwiema umywalkami oraz podłużne lustro. Kształt oraz rozmiar wnęki stanowił idealny pretekst do tego, aby zaproponować inwestorom kabinę na wymiar bazującą na planie prostokąta. „Wpuszczenie” kabiny do wnęki umożliwiło aranżację stosunkowo obszernej przestrzeni kąpielowej przy jednoczesnym zachowaniu niewielkiego rozmiaru kabiny prysznicowej – niewielki rozmiar jest oczywiście złudzeniem optycznym, jakie uzyskaliśmy poprzez wypuszczenie tylko części kabiny na zewnątrz wnęki. Ze względu na fakt, iż łazienka jest połączona z toaletą, inwestorom zaproponowaliśmy wykonanie ściany bocznej kabiny z lustra weneckiego, które miało zapewnić intymność, jednocześnie optycznie powiększając łazienkę, czego nie uzyskalibyśmy zamykając wnękę ścianą z glazury. Dodatkowym atutem zaproponowanego rozwiązania okazała się możliwość zagospodarowania ściany kabiny wzdłuż której ostatecznie powstał blat z umywalką – tym sposobem ściana z lustra weneckiego znalazła kolejne zastosowanie, a nad umywalką nie trzeba było wieszać dodatkowego lustra.

Projekt był stosunkowo śmiały – zaskoczenie stanowiło przede wszystkim niecodzienne wykorzystanie lustra weneckiego – ale jego ogromną zaletą była funkcjonalność. Dzięki temu uzyskaliśmy efekt „wow” bez strat na powierzchni oraz niepotrzebnych inwestycji w elementy dekoracyjne, przy pomocy których taki efekt jest na ogół osiągany.

Kabiny prysznicowe – dlaczego mimo dużych łazienek wolimy prysznic od wanny?

Zwykło się sądzić, że kabina prysznicowa – niezależnie od tego czy z brodzikiem czy bez – stanowi alternatywę wyłącznie dla osób, które ze względów metrażowych nie mogą sobie pozwolić na instalację wanny w łazience. Tymczasem, doświadczenie pokazuje nam, że przekonanie to jest co najmniej mylne. Przynajmniej raz na klika dni do naszej firmy trafiają właściciele dużej łazienki, którzy nawet nie chcą słyszeć o wannie – dotyczy to zarówno zwyczajnej wanny, jak i wanny z parawanem nawannowym lub połączonej z kabiną prysznicową. Dlaczego?

Odkąd poste kabiny prysznicowe zaczęły wpierać z niewielkich łazienek równie niewielkie wanienki, w których kąpiel brało się z kolanami podciągniętymi pod brodę, powszechne myślenie o kabinach prysznicowych przeszło prawdziwą rewolucję. Obecnie niezależnie od rozmiaru łazienki chętniej wybieramy prysznic, ponieważ jest:

  • lepszy dla naszego zdrowia,
  • tańszy w użytkowaniu,
  • bardziej wygodny i bezpieczny (te cechy w szczególności cenią sobie osoby starsze oraz osoby z niepełnosprawnością ruchową, a także każdy, kto choć raz próbował wziąć kąpiel w wannie z gipsem lub w zaawansowanej ciąży),
  • bardziej higieniczny i łatwiej utrzymać go w czystości.

Oczywiście w swojej ofercie posiadamy również rozwiązania dla osób, które chciałyby połączyć funkcjonalność kabiny prysznicowej z luksusem zażywania relaksujących kąpieli. Są to parawany nawannowe, dzięki którym tradycyjna wanna w każdej chwili może się przeobrazić w prysznic.