Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Kabiny prysznicowe 90x90 - jak dbać o bezpieczeństwo kąpieli?

Wysoka temperatura oraz podwyższona wilgotność powietrza, jakie panują w większości polskich łazienek tworzą idealne warunki do pracy cichego zabójcy – pleśni.

W dzisiejszym artykule tłumaczymy, dlaczego pleśń jest szkodliwa dla naszego zdrowia i życia, i podpowiadamy jak dbać o kabinę prysznicową, żeby skutecznie uniemożliwić jej namnażanie się. Zachęcamy do lektury.

Osobliwy zabójca

bezpieczeńśtwo kąpieli

Ten niezwykle osobliwy kwiat na zdjęciu to pleśń. Nie dba o to, czy rozmnoży się w kabinie prysznicowej z brodzikiem, czy w prysznicu walk in. Obojętny jest jej również kształt i rozmiar Twojej kabiny prysznicowej – może być kwadratowa, prostokątna, a nawet owalna. To, co się dla niej liczy to temperatura oraz wilgotność powietrza panujące w łazience.

Łazienka to szczególne miejsce w naszym mieszkaniu/domu, w którym średnia wilgotność powietrza nierzadko przekracza 60%. Przyczyniają się do tego ciepłe kąpiele, suszące się pranie i ręczniki kąpielowe, a wszystko to w słabo wentylowanej i niewietrzonej ze względu na brak okien przestrzeni. To w takich warunkach powstaje i namnaża się pleśń, której wzrostowi dodatkowo sprzyjają duże wahania temperatur, którym towarzyszy skraplanie się pary wodnej.

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

Pleśń to nie tylko nieprzyjemny zapach stęchlizny – szczególnie intensywnie czuć go w zamkniętych kabinach prysznicowych, we wnętrzu których zdążyła się już zagnieździć pleśń. Jej mniej lub bardziej włochate wykwity możemy zaobserwować zarówno na powierzchni glazury, jak i w fugach oraz elementach konstrukcyjnych kabiny – pleśń nie jest wybredna i namnaża się praktycznie wszędzie. Pieśń to także szereg mirotoksyn, które wraz z powietrzem drogą wziewną dostają się do naszego organizmu powodując różnego rodzaju problemy zdrowotne. Szczególnie częste są choroby układu oddechowego – obok kataru i kaszlu możemy również liczyć na zapalenie zatok, a nawet na grzybicę oskrzelowo-płucną. Na bliskim sąsiedztwie pleśni i grzybów nie skorzysta również nasz układ nerwowy, ani skóra. Wysypki skórne i różnego rodzaju alergie to jedne z najczęstszych dolegliwości wywoływanych przez toksyny wydzielane przez pleśń. Na liście możemy również znaleźć:

  • problemy z podrażnionymi oczami, które bolą i pieką,
  • zapalenie stawów,
  • częste bóle głowy i problemy z koncentracją,
  • problemy z płodnością,
  • stany depresyjne,
  • zapalenie stawów,
  • problemy natury żołądkowo-jelitowej,
  • choroby wątroby.

Pleśń znacząco wpływa na nasze samopoczucie, wywołuje uczucie zmęczenia i zniechęcenia. Może prowadzić do zachorowania na depresję, a wydzielane przez nią mikrotoksyny sprzyjają rozwojowi i namnażaniu się komórek rakowych w organizmie człowieka. Jak widzisz, z pleśnią nie ma żartów.

Jak walczyć z pleśnią w łazience?

Pleśń jest tak uporczywym przeciwnikiem, że wydawać by się mogło, że w walce z nią pomóc może tylko wymiana kabiny prysznicowej. Tymczasem nowe kabiny prysznicowe 90x90 niczego nie zmienią, jeśli zmianie nie ulegnie mikroklimat panujący w naszej łazience. Większość łazienek w blokach mieszkalnych nie jest wyposażona w okna. To znacząco utrudnia wietrzenie pomieszczenia, w konsekwencji czego cyrkulacja powietrza w łazience jest znikoma, a zużyte powietrze bardzo powoli wymieniane jest na nowe. Żeby przeciwdziałać rozwojowi pleśni w prysznicu należy przede wszystkim zadbać o odpowiednią wentylację pomieszczenia. Po kąpieli najlepiej pozostawić drzwi do łazienki otwarte, tak, aby wilgotnie powietrze mogło opuścić pomieszczenie, a wilgoć w postaci pary wodnej nie osadzała się na glazurze oraz wyposażeniu łazienki.

Co jeszcze możemy zrobić?

Po zakończonej kąpieli wnętrze kabiny prysznicowej można osuszyć specjalnym urządzeniem do mycia szyb, które zbiera kropelki wody z powierzchni i przyspiesza ich odprowadzenie do kanalizacji. Podobnie, jak w przypadku drzwi do łazienki powinniśmy postępować z drzwiami do kabiny prysznicowej – po kąpieli należy je zostawić otwarte. O konieczności zapewnienia prawidłowej wentylacji kabiny prysznicowej warto pamiętać już na etapie wyboru prysznica – drzwi przesuwne można pozostawiać otwarte przez cały czas, zapewniając tym samym stałą cyrkulację powietrza w kabinie. Drzwi uchylne nie dają nam takiej możliwości.

A co zrobić w sytuacji, kiedy na ścianach pojawią się pierwsze wykwity pleśni?

Można zaryzykować stwierdzenie, że najbardziej narażone na pleśń są kabiny narożne, gdyż wykorzystują one ściany narożne pomieszczenia, które na ogół pokrywa glazura. Pleśń uwielbia osadzać się na płytkach i w fudze, bardzo lubi narożniki pomieszczeń… Fakt, że zauważaliśmy pierwsze objawy pleśni we wnętrzu naszej kabiny nie oznacza, że już przegraliśmy wojnę o zdrową i bezpieczną kąpiel. Kabinę możemy wyczyścić używając do tego silnych detergentów, najlepiej bakteriobójczych i odkażających. Jeśli nie mamy pod ręką dedykowanych środków czyszczących przeznaczonych do walki z pleśnią, możemy sięgnąć po środki do czyszczenia toalet lub wybielacze. Chodzi o maksymalne odkażenie powierzchni, tak aby usunąć nie tylko widoczne wykwity, ale także niedostrzegalne gołym okiem zarodniki pleśni.

Niestety to, czy wybierzemy kabiny prysznicowe 90x90 czy 90x80 nie będzie miało najmniejszego wpływu na naszą batalię z pleśnią. Dopóki nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji i wymiany powietrza w pomieszczeniu, będziemy na przegranej pozycji.