Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Kabina prysznicowa 100x80 a kąpiel dziecka - podpowiadamy jak przygotować dziecku kąpiel pod prysznicem

Kąpiel małego dziecka to dla wielu rodziców ogromny stres. Szczególnie wówczas, gdy warunki w domowej łazience zdają się być nieprzychylne.

Jak przygotować kąpiel dla dziecka? Jak zapewnić mu odpowiednie warunki i bezpieczeństwo? Czy prysznic to dobre miejsce na kąpanie Malucha? Na te oraz wiele innych pytań dotyczących kąpieli małego dziecka pod prysznicem odpowiemy w dzisiejszym artykule.

Kabina prysznicowa 100x80 a kąpiel noworodka

kąpiel dla dziecka

Dla świeżo upieczonych rodziców kąpiel noworodka to nie lada wyzwanie, któremu towarzyszy masa pytań i wątpliwości. Wielu rodziców zastanawia się, czy kąpiel Maluszka pod prysznicem jest w ogóle możliwa.

Filigranowe ciało noworodka nie jest wprawdzie tak delikatne, jak mogłoby nam się wydawać. Jednak na kąpiel noworodka pod prysznicem w pierwszych dniach lub tygodniach życia może być jeszcze za wcześnie. Spora grupa mam przekonuje, że wspólna kąpiel pod prysznicem z malutkim dzieckiem na rękach to najszybszy i najwygodniejszy sposób na kąpiel dziecka, które jeszcze samo nie siedzi. To podejście ma oczywiście swoich przeciwników, którzy obok niehigieniczności proponowanego rozwiązania wskazują również na to, że wspólna kąpiel może być bardzo niebezpieczna – w kabinie prysznicowej można się łatwo poślizgnąć. Bardziej racjonalnym rozwiązaniem wydaje się głęboki brodziki. Jednak czy to naprawdę najlepsze rozwiązanie w pierwszych dniach życia i co zrobić, jeśli nasza kabina prysznicowa nie ma brodzika lub ma płytki brodzik?

Brodzik z powodzeniem zastępuje wannę większym dzieciom. To fantastyczne miejsce do zabawy w wodzie, które przed zachlapaniem całej łazienki osłaniają ściany kabiny prysznicowej. Dzięki temu dziecko może się oswajać z wodą w przyjaznych warunkach. Kąpiel w kabinie prysznicowej ma jeszcze jedną bardzo ważną zaletę – chroni Malucha przed powiewami chłodniejszego powietrza, a co za tym idzie przed zaziębieniem i przeziębieniem.

Co jednak zrobić w sytuacji, gdy nie dysponujemy głębokim brodzikiem?

Aranżacja kabiny bez brodzika na miejsce kąpielowe dla dziecka

Ze względów praktycznych kabina prysznicowa 100x80 rzadko ma głęboki brodzik, chociaż zdarzają się użytkownicy, którzy nie wyobrażają sobie kabin z brodzikiem niskoprofilowym, czy wręcz bez. Niemniej jednak trend, jaki panuje w branży dekoratorskiej skłania nas coraz bardziej do wyboru natrysków walk in oraz brodzików niskoprofilowych. Jak w takiej kabinie przygotować kąpiel dla dziecka?

Ogromną zaletą kabin prostokątnych jest możliwość umieszczenia w ich wnętrzu wanienek dziecięcych. W przypadku kabin montowanych na polu kwadratu rozwiązaniem może być duża plastikowa miska. Wygodniejsza i bezpieczniejsza dla Malucha jest jednak wanienka. Starsze dziecko (powyżej 1 roku życia) bez większych problemów poradzi sobie zarówno z kąpielą w wanience, jak i misce.

Czy warto przygotowywać dziecku kąpiel w kabinie bez brodzika?

Oczywiście. Przemawiają za tym te same powody, które przemawiają za korzystaniem z zalet brodzika głębokiego. Niezależnie czy jest to brodzik o wymiarach 80x90, czy 100x80 kabina prysznicowa stwarza dziecku doskonałe warunki do kąpieli i zabawy w wodzie:

  • chroni przed nadmierną cyrkulacją powietrza w trakcie kąpieli i zawiewaniem,
  • umożliwia swobodną zabawę, dzięki czemu dziecko oswaja się z wodą,
  • ogranicza możliwość wypadnięcia z wanienki podczas zabawy.

Kąpiel pod prysznicem to także szereg zalet czysto praktycznych:

  • brak konieczności dźwigania ciężkiej wanienki z wodą, wanienkę można opróżnić bezpośrednio w kabinie prysznicowej, a w przypadku głębokiego brodzika wystarczy tylko wyciągnąć korek,
  • mniej bałaganu w łazience, nawet podczas energicznej zabawy dziecka woda pozostaje pod prysznicem, a my mamy mniej sprzątania,
  • łatwy dostęp do kosmetyków i zabawek, wszystkie produkty niezbędne podczas kąpieli naszej Pociechy możemy przechowywać na półce w kabinie prysznicowej, więc podczas kąpieli wystarczy tylko po nie sięgnąć.

A kiedy dziecko jest na tyle duże, żeby brać prysznic?

Powszechnie przyjmuje się, że dziecko może zacząć korzystać z kabiny prysznicowej w tradycyjny sposób samodzielnie w wieku około 7 lat. Młodsze dzieci na ogół korzystają z prysznica z pomocą rodzica, i bardziej są obmywane niż biorą prysznic w powszechnym tego słowa znaczeniu. „Obmywanie”, a więc mycie wyłącznie wybranych części ciała przy użyciu trzymanej w ręce słuchawki prysznicowej to stosunkowo częsty sposób korzystania z natrysku. Dlatego – dla własnej wygody – kabinę prysznicową warto wyposażyć właśnie w ruchomy natrysk, który w każdej chwili możemy zdjąć z prowadnicy kierując strumień wody w wybranym przez siebie kierunku. Ta opcja ułatwia również prace domowe. Dlaczego o tym wspominamy? Projektanci łazienek w ostatnim czasie oszaleli na punkcie deszczownic i kabin z hydromasażem, często zapominając o instalacji wewnątrz kabiny właśnie tej najprostszej z możliwych – słuchawki na wężu, która może być integralną częścią kabiny z deszczownicą oraz kabiny z hydromasażem.

Kąpiel dziecka pod prysznicem – nie taki diabeł straszny

Mamy nadzieję, że powyższe uwagi i pomysły pomogą Państwu jeszcze lepiej przygotować kąpiel dla swojej Pociechy z wykorzystaniem wszystkich atutów kabiny prysznicowej, zarówno takiej z głębokim brodzikiem, jak i bez.