Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Prostokąt vs. kwadrat Czy kabina prysznicowa 80x100 jest bardziej „ustawna” niż kabina prysznicowa 80x80?

W swojej tradycyjnej formie kabiny prysznicowe są najczęściej projektowane i montowane na polu kwadratu lub ćwiartki koła, na ogół jako kabiny narożne. Takie prysznice przez lata były uważane za najbardziej ergonomiczne – oferowały stosunkowo dużą przestrzeń kąpielową jednocześnie nie zajmując zbyt dużo miejsca w łazienne.

Tymczasem praktyka pokazała, że prostokątna kabina prysznicowa 80x100 może być o wiele bardziej „ustawna” od kwadratowej kabiny 80x80. Jak to możliwe? Na te i wiele innych pytań dotyczących kształtów kabin prysznicowych odpowiemy w dzisiejszym artykule, który w całości poświęciliśmy ergonomii wnętrz.

Prostokąt - możliwość rotacji a układ pomieszczenia

kabina prysznicowa 80x80

Niezależnie od tego, czy skupimy się na kabinach z brodzikiem czy bez prysznic na planie prostokąta daje znacznie więcej możliwości niż kabina na planie kwadratu, ćwiartki koła, czy też innej figury geometrycznej. Powód jest prosty – wybierając kabinę na planie prostokąta mamy do dyspozycji dwa boki o różnych długościach, które możemy dowolnie rotować tak, aby uzyskać jak najbardziej optymalne zagospodarowanie przestrzeni. Podczas gdy kabina narożna 80x80 daje tylko jedną możliwość ustawienia, plus ewentualnie możliwość manewrowania drzwiami (przesuwne, tradycyjne) i kierunkiem ich otwierania, narożna kabina prostokątna to już dwie możliwości montażu plus możliwość manewrowania drzwiami. W przypadku kabiny prostokątnej – zwłaszcza tej wykonanej na zamówienie – sami decydujemy o tym, na której ścianie znajdzie się jej dłuższy, a na której krótszy bok. To samo dotyczy kabin przyściennych. Kabina 80x80 w każdym układzie zajmie 80 cm ściany, podczas gdy kabina 80x100 może zająć odpowiednio 80 lub 100 cm. Oczywiście w ofercie producentów znajdziemy kabiny prostokątne w różnych wymiarach.

Wrażenie optyczne

Prysznice prostokątne to także bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą rezygnować z komfortu „dużej” kabiny prysznicowej mimo stosunkowo nieustawnej łazienki. Co mamy na myśli? Oczywiście pojęcie „duża kabina prysznicowa” to pojęcie względne i w tym miejscu nie będziemy go rozkładać na czynniki pierwsze. Dla kogoś duża może być kabina 70x100, dla kogoś innego 80x120… Bardziej interesujący dla nas jest problem nieustawnej łazienki. Łazienki mogą być niewielkimi zorientowanymi na planie kwadratu pomieszczeniami, które z ledwością mieszczą podstawowe wyposażenie – prysznic, umywalkę, pralkę. W tym przypadku najlepiej sprawdzają się niewielkie kabiny narożne, najczęściej te kwadratowe lub półokrągłe, ale to nie reguła. Czasami ze względu na możliwość „wciśnięcia” dodatkowego elementu wyposażenia przy ścianie lepsze okazują się kabiny przyścienne, nierzadko prostokątne, które umożliwiają „przyklejenie” kabiny do ściany krótszym bokiem, w ten sposób pozostawiając więcej miejsca na pozostałe sprzęty. Jednak te najlepiej sprawdzają się w łazienkach zorientowanych na planie prostokąta – długich i wąskich. Poprzez ich „przyklejenie” do narożnika lub ściany dłuższym bokiem uzyskujemy optyczne wrażenie mniejszej kabiny. Paradoksalnie właśnie ten układ daje nam najwięcej komfortu podczas użytkowania. Kabina zorientowana równolegle do ściany jest o wiele wygodniejsza niż ta sama kabina zorientowana prostopadle do ściany. Dlaczego? Bo jest szersza i daje więcej swobody oraz większy zakres ruchu podczas kąpieli.

Kabina wolnostojąca

Kabina wolnostojąca to rozwiązanie zarezerwowane dla dużych przestrzeni. Jeśli decydujemy się na jej montaż bardzo blisko ściany lub sztucznie postawionej ścianki działowej lepiej rozważyć wybór kabiny przyściennej. Jest to spowodowane przede wszystkim względami higienicznymi. Jeśli jednak metraż i układ naszej łazienki pozwala nam na luksus jakim jest kabina wolnostojąca mamy do wyboru kabin kwadratowe i prostokątne. W przypadku dużych kabin prysznicowych kształt nie wpływa znacząco na komfort ich użytkowania. W związku z tym jego wybór może być podyktowany względami estetycznymi lub wymogami architektonicznymi pomieszczenia. Chcąc „zaoszczędzić” na powierzchni łazienki, przed wszystkim w aspekcie wizualnym, warto zastanowić się nad wyborem kabiny na planie prostokąta. Przyczyną po raz kolejny jest możliwość rotacji, która daje nam bardzo dużą swobodę aranżacyjną.

Z brodzikiem czy bez?

Zarówno kwadratowe, jak i prostokątne wolnostojące kabiny prysznicowe są dostępne w wariancie z brodzikiem i bez brodzika. Dodatkowo spośród kabin z brodzikiem możemy wybrać kabinę z brodzikiem głębokim lub płytkim. Brodzik niskoprofilowy to obecnie popularna alternatywa dla kabin bez brodzika. Daje bardzo ciekawy efekt wizualny, jednocześnie zapewniając praktycznie taką samą wygodę użytkowania, jak prysznice typu walk in, a to wszystko bez konieczności kucia posadzki w celu podłączenia odpływu podłogowego oraz bez ewentualnych niedogodności korzystania z takiego odpływu – zależnie od zastanej instalacji wodno-kanalizacyjnej oraz wybranego odpływu mogą się pojawić problemy ze zbyt wolnym odprowadzaniem wody z kabiny lub częstym przytykaniem się odpływu.

A dla wymagających…

Choć w sklepach nie brakuje gotowych rozwiązań, często okazuje się, że nie dopowiadają one naszym oczekiwaniom lub potrzebom. Dlatego, niezależnie do kształtu kabiny, na jaki się zdecydujemy oraz jej rozmiaru warto skorzystać z możliwości wykonania prysznica na zamówienie. Kabina wykonana na zamówienie to:

  • pewność wyboru najlepszych dostępnych materiałów konstrukcyjnych – szklanych ścianek oraz aluminiowych profili montażowych, a także zawiasów i systemów prowadnic do otwierania drzwi;
  • możliwość doboru rozmiaru oraz kształtu kabiny w taki sposób, żeby idealnie komponowała się w przestrzeni łazienki;
  • możliwość wyboru orientacji kabiny (rogowa, przyścienna, wolnostojąca) tak, aby zamontowana w łazience oferowała maksimum komfortu i wygody podczas użytkowania.

Prysznice na wymiar można zamówić u dobrych producentów kabin.