Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Kabina prysznicowa 80x80 cm - do jakiej łazienki?

Kwadratowa kabina prysznicowa o wymiarach 80x80 cm to swoista klasyka. Wydawać by się mogło, że tak uniwersalne rozwiązanie o typowych rozmiarach sprawdzi się w każdej łazience. Tymczasem coraz więcej klientów szuka czegoś innego.

Czy kabina prysznicowa 80x80 cm to faktycznie przeżytek, który lada chwila odejdzie do lamusa? Dlaczego klienci nie chcą „inwestować” w klasyki i czy na tym tracą? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej. Jeśli więc zastanawiasz się na zakupem kabiny prysznicowej do swojej łazienki, koniecznie sprawdź, czy klasyczny kwadratowy prysznic nie okaże się najlepszym rozwiązaniem.

Uniwersalne rozwiązanie

kabina prysznicowa 80x80cm

Jak już wspomnieliśmy kwadratowe kabiny prysznicowe 80x80 cm są rozwiązaniami uniwersalnymi, które – pod względem – metrażu idealnie wkomponują się w przestrzeń praktycznie każdej łazienki. Niestety ich uniwersalny charakter nieco się już „opatrzył” i inwestorzy, którzy mają taką możliwość decydują się na wybór innych kabin prysznicowych. Czy na tym zyskują?

Nie można powiedzieć, że kabiny w innych kształtach lub wymiarach są niefunkcjonalne lub sprawiają problemy w obsłudze, bo to nie o to chodzi. Problem leży w ergonomii, a właściwie w aranżacji przestrzeni, która w przypadku większości łazienek jest mocno ograniczona. Ze względu na swój stosunkowo niewielki rozmiar oraz możliwość montażu w wariancie narożnym lub przyściennym kabiny 80x80 chyba najlepiej wpisują się w metraż oraz układ zdecydowanej większości łazienek, i nie ma sensu się z tym spierać. Chociaż…

Wizje projektantów porywają. Są powiewem świeżości, który skłania nas do rezygnacji ze „starych dobrych” rozwiązań na rzecz czegoś absolutnie innego. Ale czy utrata głowy dla oryginalnej wizji popłaca? Nie każdy projektant spogląda na naszą łazienkę naszymi oczami – ma to swoje wady i zalety. Główną wadą jest niefunkcjonalność sporej grupy projektów, które walor wizualny przedkładają nad użyteczność oraz komfort użytkowania. Po co nam oryginalna kabina wolnostojąca bez brodzika, jeśli próbując się do niej dostać regularnie wpadamy na pralkę lub inny element wyposażenia łazienki? Dlatego zamiast nabijać sobie siniaki przy okazji każdej kąpieli, warto bardziej przychylnym okiem spojrzeć na rozwiązania uniwersalne, które wcale nie muszą być nudne.

Kabiny 80x80 – szeroki wachlarz wyboru

Czasy, kiedy w sklepie był dwie kabiny na krzyż już dawno minęły. Dzisiaj supermarkety budowlane, sklepy z wyposażeniem łazienek oraz producenci kabin prysznicowych oferują całą gamę rozwiązań, pośród których znajdziemy:

  • bogaty wybór szkła – od paneli przezroczystych, po karbowane szkło dekoracyjne;
  • różne systemy montażu – od kabin narożnych, przez kabiny przyścienne, aż po wolnostojące;
  • różne systemy otwierania – od drzwi przesuwnych, po skrzydła otwierane tradycyjnie;
  • natryski typu walk in – czyli coraz bardziej popularne wśród inwestorów kabiny bez brodzika;
  • szeroki wybór brodzików – od tradycyjnych brodzików głębokich, po nowoczesne brodziki niskoprofilowe.

Ta różnorodność sprawia, że nawet klasyczne rozwiązania, jakimi bezdyskusyjnie są kwadratowe kabiny 80 na 80 cm nie muszą być nudne, a co ważniejsze nie muszą być kompromisem między tym, czego oczekujemy i potrzebujemy, a tym na co możemy sobie w naszej łazience pozwolić.

Gdzie sprawdzi się kabina prysznicowa 80x80?

Ze względu na swój rozmiar oraz kształt kwadratowa kabina prysznicowa 80x80 cm zmieści się praktycznie w każdej łazience. Dlatego – poza naprawdę niewielkimi łazienkami, których właściciele nie mają zbyt dużego pola manewru – decyzja o jej instalacji to przede wszystkim kwestie ergonomii użytkowania.

Na ergonomię użytkowania kabiny prysznicowej składa się wiele czynników:

  • Przeznaczenie kabiny, a więc to czy będziemy w niej wykonywać przepierkę prania ręcznego, kąpać małe dzieci lub zwierzęta domowe, czy z kabiny będzie korzystała osoba mająca problemy z poruszaniem się, czy we wnętrzu trzeba będzie zainstalować siedzisko, itd., itd., - definiując przeznaczenie danej kabiny prysznicowej określamy nasze potrzeby i oczekiwania, od których powinniśmy uzależnić nasz późniejszy wybór.
  • Komfort użytkowania, a więc czynniki takie, jak rozmiar kabiny, sposób wchodzenia do jej wnętrza, głębokość brodzika, rozmieszczenie półek na kosmetyki, itp. – te wszystkie czynniki decydują o naszym zadowoleniu z kabiny i mają znaczący wpływ na nasze samopoczucie. Warto bowiem pamiętać o tym, że prysznic pełni miejsce nie tylko oczyszczania ciała z fizycznego brudu, ale także kąpieli dla umysłu. Kabina prysznicowa powinna stwarzać warunki do relaksu i odprężenia.
  • Zagospodarowanie przestrzenne łazienki, a więc to, ile nasza kabina prysznicowa rzeczywiście zajmuje miejsca i czy po jej zainstalowaniu w łazience możemy się swobodnie poruszać. Do ważnych kwestii w zakresie zagospodarowania przestrzennego łazienki należy również możliwość zainstalowania/wstawienia innych niezbędnych elementów wyposażenia wnętrza.

Dbając o odpowiednią ergonomię kabiny prysznicowej zapewniamy sobie i swojej rodzinie maksymalny komfort kąpieli, jednocześnie zachowując funkcjonalność pozostałych elementów łazienki. Oczywiście w większości wypadków, ergonomia kabiny jest wypadkową (swoistym kompromisem) między tym, czego faktycznie byśmy chcieli i potrzebowali, a tym, co możemy zainstalować we wnętrzu naszej łazienki.