Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Kabina prysznicowa 90x90 - aranżacja dla Twojej łazienki?

Dzisiejszy artykuł to próba określenia w jakiej łazience poszczególny typ kabiny prysznicowej o wymiarach 90 na 90 cm sprawdzi się najlepiej. Ocenie poddamy kabiny narożne, przyścienne i wolnostojące z brodzikiem i bez. Jeśli więc zastanawiasz się jaka kabina prysznicowa 90x90cm będzie najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie i Twojej łazienki, odpowiedź na to pytanie możesz znaleźć poniżej. Zapraszamy do lektury.

Kabina narożna

kabina prysznicowa 90x90cm

Kabina narożna to jeden z najczęściej wybieranych wariantów kabin prysznicowych, który swoją niesłabnącą popularność zawdzięcza konkurencyjnej cenie, idącej w parze z łatwym i szybkim montażem.

Kabiny narożne idealnie sprawdzają się w niewielkich łazienkach, bo zajmują stosunkowo niewiele przestrzeni. Nie oznacza to jednak, że z walorów tego rozwiązania nie korzystają także właściciele dużych łazienek. Prysznic naroży to idealne uzupełnienie dużej łazienki wyposażonej w wannę oraz komfortowej, a zarazem higienicznej przestrzeni kąpielowej zaprojektowanej z myślą o gościach.

Kabiny narożne są dostępne w wariantach z brodzikiem oraz bez. Ze względu na standardowy wymiar oraz kształt kwadratowa kabina prysznicowa 90x90 cm może zostać wyposażona w brodzik o dowolnej głębokości. Producenci oferują zarówno tradycyjne brodziki pośrednie, jak i brodziki pogłębione oraz niskoprofilowe. Te ostanie stanowią częstą alternatywę dla kabin walk in bez brodzika. Płytkie brodziki niskoprofilowe są wygodne w użytkowaniu, pięknie się prezentują i nie przysparzają większych problemów podczas czyszczenia.

Kabina przyścienna

Kabiny przyścienne nigdy nie osiągnęły poziomu popularności kabin narożnych. Przyczyną może być wyższy koszt lub trudność w aranżacji przestrzeni. Obecnie, w dobie coraz bardziej odważnych projektów i aranżacji kabiny przyścienne zyskują na popularności i stanowią coraz chętniej wybieraną alternatywę dla kabin narożnych.

Ze względu na sposób instalacji oraz osiągany za jego sprawą efekt wizualny, kwadratowe kabiny przyścienne nie sprawdzają się najlepiej w długich i wąskich łazienkach. Znacznie lepiej komponują się one w przestrzeni, w której „wyjście” kabiny bliżej centralnej części pomieszczenia nie pomniejsza łazienki wizualnie. Co do aspektu funkcjonalnego, kabiny przyścienne występują w wariancie z drzwiami przesuwnymi i uchylnymi. Te pierwsze pozwalają na montaż kabiny w ciasnym pomieszczeniu, te drugie dają większą swobodę i wygodę, ale nie sprawdzają się w małych łazienkach, w których zwyczajnie brakuje miejsca na otwierane uchylnie skrzydło drzwi. Podobnie jak w przypadku narożnej kabiny 90x90, kabina przyścienna może być wyposażona w dowolny typ brodzika, lub być go całkowicie pozbawiona.

W projektach aranżacyjnych najczęściej występują kabiny przyścienne typu walk in, a więc kabiny bez brodzika. Są one bardzo eleganckie i estetyczne, jednak ich instalacja nierzadko wiąże się z koniecznością kucia posadzki w celu podłączenia odpływu. Inwestorzy, którzy chcą uniknąć uciążliwego remontu sięgają po alternatywę – kabinę prysznicową z brodzikiem o niskim profilu, który praktycznie całkowicie „zatapia” się w posadzce i jest niemal niewidoczny.

Kabina wolnostojąca

Ze względu na specyfikę montażu kabiny wolnostojące są rozwiązaniami przeznaczonymi dla dużych łazienek i pokoi kąpielowych. Nie cieszą się one jednak dużą popularnością, gdyż ich instalacja wiąże się z ograniczeniem przestrzeni użytkowej łazienki. Kwadratowe kabiny wolnostojące najchętniej wybierają właściciele domów jednorodzinnych.

Mniejszą alternatywą dla kabiny 90 na 90 cm może być kabina 80x80. Nie zmienia to jednak faktu, iż kabina wolnostojąca wymaga określonej przestrzeni. W przeciwnym razie jej instalacja jest bezcelowa.

Ze względu na system montażu kabiny wolnostojące najczęściej oferuje się w wariancie bez brodzika. Takie rozwiązanie jest przyjemniejsze dla oka i nie przytłacza przestrzeni. Niestety, o czym już wcześniej wspomnieliśmy, wiąże się z koniecznością przeprowadzenia uciążliwego remontu. Jak każda kabina prysznicowa prysznic wolnostojący może się otwierać przesuwnie lub uchylnie. W przestrzeni, w której nie jesteśmy ograniczeni metrażem łazienki oraz zlokalizowanymi w niedalekim sąsiedztwie kabiny elementami jej wyposażenia wybór systemu otwierania kabiny w całości zależy od preferencji użytkownika. Jeśli jednak, z jakiegoś powodu ogranicza nas przestrzeń, a właściwie jej brak, bardziej funkcjonalne okażą się drzwi przesuwne.

Brodzik

Batalia między zwolennikami kabin z brodzikiem oraz kabin bez brodzika trwa w najlepsze. Tymczasem wybór jest prosty – wszystko zależy od przeznaczenia kabiny prysznicowej. Jeśli jesteśmy w stanie jednoznacznie zdefiniować sposób w jaki będzie użytkowana nasza kabina prysznicowa, to wybór między brodzikiem a natryskiem walk in będzie prosty.

Prysznic bez brodzika doskonale sprawdza się w przypadku osób niepełnosprawnych oraz osób z problemami w poruszaniu się. Wejście do kabiny nie wymaga bowiem „przekraczania” progu, a nawet jeśli to jest to niewielka wysokość nad poziomem posadzki. Posadzka w kabinach typu walk in jest praktycznie na poziomie posadzki w całym pomieszczeniu. Antypoślizgowa glazura dodatkowo eliminuje problem ewentualnego poślizgnięcia się lub upadku.

Prysznic z brodzikiem sprawdzi się w gospodarstwie domowym, w którym pierze się ręcznie. To także idealne rozwiązanie w przypadku zwierząt domowych, które wymagają regularnej kąpieli. W wielu przypadkach głęboki brodzik zastępuje dzieciom wanienkę, dzięki czemu kąpiel dziecka jest bezproblemowa, a rodzic nie musi dźwigać i przenosić ciężkiej wanienki z wodą.

System otwierania

Kabiny prysznicowe otwiera się przy pomocy drzwi przesuwnych lub uchylnych. Te pierwsze idealnie sprawdzają się w pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni, te drugie to doskonałe rozwiązanie w większych łazienkach.

Co do szerokości ciągu komunikacyjnego oferowanego przez drzwi przesuwne i uchylne, to jest on praktycznie identyczny, a czasami nawet szerszy w przypadku drzwi przesuwnych. Niestety, jeśli wybierzemy „tanie rozwiązanie” drzwi przesuwne mogą nastręczać sporych problemów przy użytkowaniu – pełzacze wypadają z prowadnic, a w najgorszym wypadku nawet się łamią. To samo spotyka niskiej jakości drzwi uchylne.