Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

70x100 – kabina prysznicowa bez brodzika w bloku - o tym, jak Michał zmienił zdanie

Po zakupie wymarzonego „M” przyszedł czas na remont. Na pierwszy ogień poszła łazienka. Monika nie wspomina tego czasu za dobrze. Okazało się, że oboje z Michałem mają odmienne zdanie na temat aranżacji przestrzeni kąpielowej.

- Odmienne zdanie to za mało powiedziane – śmieje się Monika – Michał orzekł, że w łazience znajdzie się pełnowymiarowa wanna albo z remontu nici. – wspomina.

Podczas gdy Michał bronił koncepcji wanny jak niepodległości, Monika skrupulatnie przygotowała się do ataku drukując dziesiątki powieleń planu pomieszczenia.

- Obmierzyłam całą łazienkę, zeskalowałam i przygotowałam plan pomieszczenia, na którym zaznaczyłam drzwi i rozmieszczenie dopływów i odpływów wody, bo przeróbkach instalacji wodno-kanalizacyjnej też nie chciał słyszeć. – wspomina.

Pomysł z przygotowaniem przynajmniej kilku planów pomieszczenia to chyba jeden z najlepszych sposobów na efektywne zaprojektowanie łazienki. W prawdzie taki projekt możemy wykonać w programie multimedialnym wraz z wizualizacją 3D, jednak większość osób woli projektować odręcznie.

- Zaczęliśmy od kilkudziesięciu podejść do wanny… To był koszmar. Wszystkie projekty były beznadziejne, a upór Michała nie malał – wzdycha.

Wielu klientów, którzy decydują się na rezygnację z wanny na rzecz kabiny prysznicowej często boi się obniżenia jakość kąpieli. Prysznice i natryski są uważane z niewygodne, a kąpiel w kabinie nie jest kojarzona z relaksem. W przypadku tych osób decyzja o instalacji kabiny jest więc przejawem pewnego rodzaju pragmatyzmu – upieranie się przy wannie uniemożliwiłoby bowiem funkcjonalne zagospodarowanie przestrzeni, w szczególności w niewielkiej łazience, w której każdy centymetr kwadratowy jest na miarę złota.

Prysznic prostokątny – AS w rękawie

kabina prysznicowa bez brodzika

- Kiedy Michał tworzył swój enty projekt z wanną, ja miałam już przygotowany projekt z kabiną prysznicową. Początkowo w naszej łazience miała się znaleźć kabina prysznicowa 70x100 z brodzikiem – tłumaczy Monika.

Ostatecznie, kiedy Michał dał się już przekonać do idei kabiny prysznicowej montaż brodzika 70x100 okazał się zbyteczny. Zachęcony efektem wizualnym przedstawionym na projekcie Michał sam zaproponował instalację kabiny typu walk in bez brodzika.

Prostokątne kabiny bez brodzika są obecnie jednymi z najpopularniejszych. Sięgają po nie zarówno mieszkańcy bloków mieszkalnych, jak i właściciele domków jednorodzinnych.

- Obawialiśmy się czy montaż kabiny prysznicowej bez brodzika w bloku będzie możliwy. Nie chciałem nadbudowywać posadzki, żeby zainstalować odpływ. Na szczęście okazało, się, że strop jest na tyle gruby, że mogliśmy się wkuć… - wspomina Michał.

Konieczność kucia posadzki, a nierzadko również ścian – zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na bardzo modne w ostatnim czasie odpływy ścienne – to jeden z podstawowych argumentów przeciw, jakie podnoszą przeciwnicy kabin prysznicowych bez brodzika. Drugim jest oczywiście obawa o możliwe zalania lub przesiąkanie wody przez strop. O ile z koniecznością wykucia w posadzce miejsca na przyłączenie odpływu oraz odpowiedniego spadu wewnątrz kabiny prysznicowej trudno polemizować, o tyle problem podtopień i przesiąkania wody nie stanowi praktycznie żadnego zagrożenia. Prawidłowo przygotowana i zaizolowana folią w płynie posadzka w kabinie prysznicowej jest całkowicie wodoszczelna, w związku z czym kabina walk in może być z powodzeniem instalowana w budynku mieszkalnym każdego typu.

- Początkowo chciałam przekonać Michała do płytkiego brodzika akrylowego, ale kiedy zobaczyłam wizualizację 3D kabiny bez brodzika od razu się zakochałam. – mówi Monika.

Oferta prostokątnych brodzików jest bardzo bogata. Znajdziemy w niej brodziki o dowolnych wymiarach. Oznacza to, że nawet decydując się na niestandardową kabinę prostokątną nie koniecznie musimy instalować natrysk walk in. W ofercie producentów znajdziemy zarówno brodziki płytkie, jak i głębokie. Ze względów funkcjonalnych oraz estetycznych inwestorzy najczęściej wybierają te pierwsze. Płytki brodzik akrylowy pozwala uzyskać efekt zbliżony do natrysku walk in bez konieczności podkuwania posadzki i robienia spadu. Można zatem powiedzieć, że jest to pewnego rodzaju wyjście kompromisowe.

A co z komfortem użytkowania?

- Michał tak desperacko bronił „swojej” wanny, że w kilku projektach uwzględnił nawet parawan nawannowy. Nie chciał uwierzyć, że kąpiel pod prysznicem może być przyjemna. – śmieje się Monika.

Komfort korzystania z kabiny prysznicowej podnosi m.in. prysznic z hydromasażem oraz instalacja deszczownicy zamiast tradycyjnej słuchawki. Panel do hydromasażu możemy zamontować na klika sposobów – tak, aby dobroczynnych właściwości masażu zażywać na stojąco lub na siedząco. W ofercie producentów gotowych kabin prysznicowych możemy również naleźć kabiny z hydromasażem dodatkowo wyposażone w brodziki z siedziskami.

-