Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Pomysł na pokój kąpielowy lub dużą łazienkę - kabina prysznicowa 120x80

Bezsprzecznie zapanowała moda na przestrzeń. Architekci i dekoratorzy wnętrz stawiają na funkcjonalność idącą w parze z ascetyzmem i minimalizmem. W aranżowanych przestrzeniach rezygnuje się z nadmiaru ozdobników oraz zbędnego wyposażenia. Wszędzie królują poste formy, stonowana kolorystyka i lustra, które dodatkowo powiększają przestrzeń nadając jej unikalnego i oryginalnego charakteru.

A jak te trendy wpływają na nasze łazienki? Bądźmy szczerzy, rozmiar łazienek w blokach mieszkalnych oraz większości inwestycji deweloperskich nie pozostawia projektantom zbyt wiele miejsca do popisu. Zwłaszcza, że mieszkańcy bloków nie mogą sobie pozwolić na luksus posiadania osobnej pralni. W związku z tym w ograniczonej przestrzeni musi się znaleźć miejsce na standardowe wyposażenie łazienki – umywalkę, prysznic lub wannę – oraz wyposażenie pralni – pralkę, suszarkę lub sznury do wieszania prania. Nieco inaczej wygląda sytuacja prywatnych inwestorów, którzy zdecydowali się na samodzielną budowę własnego domu. To oni na ogół mogą sobie pozwolić na swobodną aranżację przestrzeni kąpielowej zgodną z najnowocześniejszymi trendami.

Duża łazienka – dużo miejsca na prysznic

pomysł na pokój kąpielowy

Podstawową zaletą dużej łazienki jest przestrzeń, którą można zarządzać nie tyle wedle potrzeb, ile wedle upodobań. To tutaj powstają aranżacje, w których funkcjonalność łączy się z estetyką, a przestrzeń zachowuje swój otwarty, niczym nie przytłoczony charakter. To tutaj powstają przysłowiowe łazienki z katalogów. Jak to możliwe?

Sam rozmiar to za mało, żeby stworzyć funkcjonalną i przestrzenną łazienkę. Bardzo istotny jest układ pomieszczenia, na który większość z nas nie ma praktycznie żadnego wpływu. Chyba, że łazienka zostanie zaprojektowana jeszcze przed jej wybudowaniem…

Jeśli planujesz budowę własnego domu spójrz na układ pomieszczeń zaproponowany przez architekta tak, jakbyś zaraz miał tam wstawić meble i zamieszkać. Nie zdziw się, jeśli okaże się, że mimo dużego rozmiaru Twoja łazienka w żaden sposób nie będzie odpowiadała Twoim potrzebom i oczekiwaniom. Wbrew pozorom takie sytuacje nie należą do rzadkości. W wielu projektach wykonawczych, jeśli tylko inwestor nie zwróci na to uwagi, łazienki i pokoje kąpielowe traktowane są po macoszemu. Jakby ich rozmiar miał w całości – mówiąc kolokwialnie – załatwiać sprawę. Dlatego Klientom, którzy jeszcze nie rozpoczęli budowy radzimy dokładnie przyjrzeć się projektom łazienek i sprawdzić, czy faktycznie spełnią one pokładane w nich nadzieje. Często bowiem okazuje się, że rozkład pomieszczenia oraz planowane rozmieszczenie ujęć wody i odpływów uniemożliwia przewidywane zagospodarowanie łazienki bez wcześniejszych przeróbek instalacji lub przesunięć ścian działowych, czego można było uniknąć podejmując decyzje dotyczące aranżacji pomieszczenia odpowiednio wcześnie.

Kabina na planie prostokąta

Większość standardowych kabin prysznicowych montuje się na planie kwadratu. Jednak wybór dużej „kwadratowej” kabiny nie zawsze jest trafny. Często takie kabiny nie najlepiej komponują się we wnętrzu, przez co optycznie je pomniejszają. Dlatego Naszym Klientom oferujemy inne rozwiązanie, jakim jest kabina prysznicowa 120x80 cm. Kabina na planie prostokąta zapewnia przestronną przestrzeń kąpielową, jednocześnie „nie zagracając” łazienki, jak to się często zdarza w przypadku większych kabin prysznicowych. Dodatkową zaletą naszych kabin jest możliwość wykonania kabiny narożnej lub przyściennej. Kabinę przyścienną możemy dowolnie rotować, tak aby dłuższym lub krótszym bokiem przystawała do ściany pomieszczenia. W ten sposób uzyskujemy przestrzeń kąpielową „bardziej przytuloną” do ściany lub „bardziej wychodzącą” ku środkowi pomieszczenia. Decydując się na taką kabinę wcześniej w projekcie łazienki możemy uwzględnić specjalną wnękę kąpielową pod zabudowę, w której stanie kabina. Umieszczenie kabiny we wnęce optycznie powiększa łazienkę, jednocześnie sprawiając, że przestrzeń kąpielowa jest bardziej wyrafinowana. Luksusu takiemu rozwiązaniu może dodać prysznic z hydromasażem.

A co z brodzikiem?

Duże kabiny prysznicowe o niestandardowych rozmiarach to na ogół kabiny typu walk in. Przemawiają za tym względy funkcjonalne – kabina prysznicowa 120x80 bez brodzika jest łatwiejsza do utrzymania w czystości i bardziej wygodna w użytkowaniu. Zdaniem wielu projektantów za takim rozwiązaniem przemawia również wzgląd estetyczny. Duże kabiny lepiej prezentują się bez brodzików z odpływami w podłodze lub ścianie. Jednak rezygnacja z brodzika nie jest obowiązkowa. Interesującym rozwiązaniem jest na przykład montaż kabiny z brodzikiem płaskim. W ofercie producentów znajdziemy również brodziki głębokie o wymiarach 120x80 cm. Oznacza to, że mamy pełną swobodę wyboru, a to czy wybierzemy prysznic walk in, płaski czy głęboki brodzik będzie zależeć do naszych preferencji oraz potrzeb.

Na co zwrócić uwagę zamawiając kabinę prysznicową?

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na gotowe rozwiązanie czy wykonanie kabiny na zamówienie powinniśmy pamiętać o kilku kwestiach:

  • ściany i drzwi kabiny muszą być wykonane ze szkła bezpiecznego – hartowanego lub laminowanego;
  • konstrukcja kabiny powinna być wykonana w oparciu o profile aluminiowe, ponieważ są bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne niż plastik;
  • brodzik należy wybrać dobrej jakości, tanie brodziki przejawiają tendencje do szybkiego rysowania się oraz przebarwiania.

Wybierając rozwiązania wysokiej jakości mamy pewność, że nasza kabina prysznicowa zachowa funkcjonalność oraz elegancki wygląd przez długi czas. A co ważniejsze, będzie łatwa w czyszczeniu i bezpieczna w eksploatacji.