Szkło dekoracyjne TwojeSzklo.pl

Wolnostojąca kabina prysznicowa - podaruj sobie odrobinę luksusu

Wolnostojąca kabina prysznicowa czy wanna to luksusy, na które mogą sobie pozwolić tylko nieliczni. I to nie z powodu ceny… Podstawową przeszkodą na drodze ku luksusowej wolnostojącej kabinie prysznicowej jest metraż i ustawność łazienki. Zastanawiasz się, czy Twoja łazienka to dobre miejsce na montaż takiej kabiny? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Kabina prysznicowa wolnostojąca vs. narożna

Zdecydowana większość Klientów poszukujących kabiny prysznicowej do swojej łazienki jest przekonana, że wyboru muszą dokonać spośród:

 • kabin prysznicowych narożnych półokrągłych – właściwie są to kabiny o kształcie ¼ koła, ale ze względu na specyficzne półkoliste drzwi popularnie nazywane są kabinami półokrągłymi; drzwi stanowią zamknięcie dla narożnika pomieszczenia, w którym zainstalowano kabinę wykorzystując do tego powierzchnię ścian;
 • kabin prysznicowych narożnych kwadratowych – te kabiny również wykorzystują naturalny kąt pomieszczenia, który zamykają połączone pod kątem prostym plastikowym lub aluminiowym profilem ścianki przesuwne lub uchylne stanowiące drzwi do kabiny.

Tymczasem w ofercie producentów możemy znaleźć również rozwiązanie takie jak kabina prysznicowa wolnostojąca.

Kabina wolnostojąca

Kabina prysznicowa wolnostojąca – jak sama nazwa wskazuje – nie jest przytwierdzona do żadnej ze ścian pomieszczenia kąpielowego. Celowo używamy w tym miejscu określenia „pomieszczenie kąpielowe”, gdyż na potrzeby standardowych łazienek w blokach mieszkalnych kabina wolnostojąca jest zwyczajnie rozwiązaniem niefunkcjonalnym. Kabina wolnostojąca jest przeznaczona do montażu wolnostojącego – brzmi co najmniej dziwnie i niczego właściwie nie tłumaczy. Spróbujmy więc odpowiedzieć na pytanie, czym jest montaż wolnostojący w przypadku kabiny prysznicowej. Jest to taki montaż, do którego nie jest wymagane oparcie lub przytwierdzenie kabiny do żadnej ściany. Dodatkowo, fakt, iż kabina jest pomieszczeniem zamkniętym – każdy z boków kabiny jest oszklony – zaleca się jej montaż nie bezpośrednio przy ścianie pomieszczenia (taki montaż utrudnia zachowanie czystości w pomieszczeniu), a w oddaleniu od niej. To umożliwia instalację kabiny na przykład w centralnej części pomieszczenia kąpielowego, którego ściany wykorzystano do innych celów. Jeśli więc planujemy montaż kabiny w narożniku łazienki, zdecydowanie nie powinniśmy sięgać po kabinę wolnostojącą – będzie ona droższa od narożnej i może sprawiać problemy z zachowaniem czystości w łazience (para wodna osiada na ścianie kabiny oraz na glazurze, powodując nieestetyczne zacieki, które trudno usunąć ze względu na utrudniony dostęp. Taka kabina sprawdzi się natomiast w sytuacji, w której z jakiś względów chcemy zrezygnować z glazury na ścianach. Wybór kabiny wolnostojącej i jej instalacja w rogu łazienki rozwiązuje problem zabezpieczenia ścian przed bieżącą wodą.

Czy kabina wolnostojąca musi być duża?

wolnostojąca kabina prysznicowa

Wielu Klientów mylnie interpretuje fakt, że kabina wolnostojąca jest za duża do standardowej łazienki. Nie wynika to z jej rozmiaru (zawsze możemy wybrać najmniejszą lub wykonać taką na zamówienie), a ze sposobu instalacji, który rzeczywiście wymaga więcej przestrzeni. Kabiny wolnostojące są dostępne w standardowych rozmiarach, m.in. jako:

 • kabina prysznicowa na podstawie kwadratu o wymiarach 80x80 cm,
 • kabina prysznicowa na podstawie kwadratu o wymiarach 90x90 cm,
 • kabina prysznicowa na podstawie prostokąta o wymiarach 80x90 cm,
 • kabina prysznicowa na podstawie prostokąta o wymiarach 80x100 cm.

Oczywiście obok kabin w standardowych rozmiarach producenci oferują rozwiązania na wymiar, dzięki czemu rozmiar oraz kształt kabiny (prostokąt lub kwadrat) można dostosować do metrażu pokoju kąpielowego oraz jego układu.

Kabiny na wymiar czyli prysznic bez brodzika

Coś, o czym warto pamiętać decydując się na kabinę na wymiar – niezależnie od tego, czy będzie to kabina wolnostojąca czy też prysznic rogowy – to fakt, iż takie kabiny są kabinami bez brodzika. Jest to naturalna konsekwencja ograniczeń wynikających z dostępnej na rynku oferty brodzików prysznicowych, jednak nie zawsze zdajemy się o tym pamiętać zamawiając prysznic na wymiar.

Kabina bez brodzika – czy się polubimy?

Wieloletnia praktyka w branży pokazuje, że zdecydowana większość kabin wolnostojących, jakie montujemy są kabinami bez brodzika. Wynika to przede wszystkim ze względów estetycznych – kabina bez brodzika jest bardziej elegancka i ładniej komponuje się we wnętrzu. Mimo, że kabiny bez brodzika nie są żadną nowością na rynku akcesoriów łazienkowych, niektórzy Klienci wciąż obawiają się aspektu funkcjonalnego korzystania z takiej kabiny. Podstawowe obawy są związane z:

 • odprowadzaniem zużytej wody,
 • szczelnością podłogi w kabinie,
 • utrzymywaniem podłogi w kabinie w czystości,
 • bezpieczeństwem i funkcjonalnością kabiny.
 • Odprowadzanie wody

W odróżnieniu od większości kabin z brodzikiem, kabiny bez brodzika są pozbawione rezerwuaru na zużytą wodę, która musi być na bieżąco odprowadzana do kanalizacji. To rodzi obawy o drożność odpływu i ewentualne wylewanie się wody na posadzkę w łazience. Jeśli zachowamy drożność odpływu – najlepiej poprzez jego regularne oczyszczanie – obawy te okażą się całkowicie nieuzasadnione.

Szczelność

Bardzo poważne wątpliwości budzi również szczelność podłogi w kabinie bez brodzika. Obawy te są związane z możliwością zalania podczas kąpieli pomieszczeń zlokalizowanych na niższych kondygnacjach. Jeśli podczas montażu kabiny, jeszcze przed ułożeniem glazury na podłodze kabiny posadzka zostanie odpowiednio zabezpieczona wysokogatunkową folią w płynie o przesiąkaniu wody w głąb posadzki/stropu nie ma mowy.

Bezpieczeństwo i funkcjonalność

O tym, czy posadzka będzie śliska i czy będzie sprawiała trudności podczas czyszczenia decyduje jakość wybranej przez nas glazury. Dlatego wybór płytek podłogowych najlepiej skonsultować z ekspertem, który poradzi najbezpieczniejsze, a zarazem najbardziej funkcjonalne rozwiązanie.